הנגשת מידע – מה זה ולמה זה חשוב?

נדרשתם להנגיש מידע? אלו הכלים הטובים ביותר עבורכם:

בשנים האחרונות החוק הישראלי מחייב מאגרי מידע להיות מונגשים. ההנגשה כוללת מגוון רחב של צעדים שכולם נועדו לאפשר גם לאנשים בעלי מוגבלויות שונות להצליח לקבל את המידע הדרוש להם. אם ברשותכם מאגר מידע שאתם נדרשים להנגיש, הגעתם למקום הנכון. כאן תקבלו מידע על הכלים שבעזרתם תוכלו לבצע את תהליך ההנגשה בצורה הטובה ביותר.

הדרישה להנגשת מידע וחשיבותה:

הדבר הראשון שחשוב להבין הוא הדרישה להנגשת מידע. במדינת ישראל רבים מהתושבים סובלים ממגבלות פיזיות מסוימות. המגבלות כוללות קשיי התניידות, ראיה לקויה, קשיי שמיעה ועוד. לאור זאת, המדינה מחייבת את משרדי הממשלה השונים ובעלי עסקים להנגיש את השירות אותו הם מעניקים בצורה כזו שגם קבוצות האוכלוסייה המוגבלות תוכלנה לצרוך את השירות.

ההנגשה מבטאת את ההכרה בערך השוויון ומאפשרת לאותן קבוצות צריכה של כלל השירותים, מבלי להזדקק לסיוע של אדם אחר. למותר לציין שחל איסור על גביית תשלום מאדם בעל מוגבלות עבור צריכת שירות מונגש.

איזה סוג הנגשה נדרש?

ההנגשה הנדרשת צריכה לקחת בחשבון שכל אדם בעל מוגבלות יוכל לעשות שימוש במידע בצורה שלא תיפגע בגלל מוגבלותו. למעשה, בעל המידע צריך לקחת בחשבון את כלל המגבלות כאשר הוא מבצע את הנגשת המידע, ולדאוג שההנגשה תכסה כל מוגבלות קיימת.

דוגמאות לסוגי הנגשה:

ניתן להצביע על מספר דרישות הנגשה, שבדרך כלל הן השכיחות יותר:

  1. הגדלת של כתב – עבור לקויי ראיה נדרשת הגדלה של אותיות הכתב ע"מ שיוכלו לקרוא בצורה נוחה.
  2. מעבר בין מידע מושמע למידע כתוב ולהפך – אנשים בעלי בעיות שמיעה מתקשים לקבל את המידע כאשר הוא מופיע כסרטון וידאו וכדו', לאור זאת יש לאפשר להם לקרוא את המידע כטקסט. לחילופין, עבור לקויי ראיה יש לאפשר הקראה של מידע כתוב.
  3. אפשרות לשימוש בלעדי במקלדת בכדי לנווט במאגר המידע עבור אנשים בעלי מגבלת תנועה שלא יכולים לעשות שימוש בעכבר.
  4. מערכת לשליחת SMS – עבור לקוחות שאינם בעלי חיבור תמידי לרשת יש לאפשר קבלת מידע באמצעות הודעות SMS. כמו כן ההודעות יכולות לשמש לקוחות בעלי לקות שמיעה בכך שהם מקבלים את המידע בכתב.

 

איך מנגישים בפועל?

עבור כל פרט בתהליך הנגשת המידע ישנן תוכנות שמיועדות לביצוע השינויים הנדרשים. חשוב לציין שהתהליך פשוט מכפי שהוא נשמע, ובמיוחד הדברים אמורים אם המידע טרם עלה לרשת ואתם רק בתהליך הבנייה שלו.

בשוק הפרטי ישנן חברות שמבצעות באופן מלא תהליכי הנגשת המידע, ועליכם רק למצוא את החברה המתאימה לכך. אפשר להסתייע גם בבוגרי תואר בלימודי ניהול ידע המתמחים בהנגשת מידע ומהווים סמכות מקצועית בתחום.

חשיבות התהליך ברורה והיא מאפשרת לכל חלקי הציבור להיות חשופים למידע הדרוש להם. הנגשת מידע גם תהפוך את המידע שלכם לכזה שמגיע לקבוצות גדולות יותר באוכלוסייה